Kroužkování ptáků

Ve středu 7. 2. navštívil naši školu ornitolog a kroužkovatel Jaroslav Kubenka. V blízkosti školního krmítka natáhl odchytové sítě, aby mohl zejména děti z prvního stupně seznámit s některými druhy pěvců, které školní krmítko navštěvují. Přestože silný vítr odchyt komplikoval, podařilo se odchytit asi 20 jedinců 5 druhů ptáků - sýkoru koňadru, sýkoru modřinku, zvonka zeleného, vrabce polního a dlaska tlustozobého. Pan Kubenka se během kroužkování ptáků snažil dětem vysvětlit, jak a proč se kroužkování provádí a jaké informace díky němu ornitologové získávají. Došlo však také na mnohé další zajímavosti ze života ptáků, a tak se děti například dozvěděly, že dlask je schopen svým silným zobákem rozlousknout třešňovou pecku, takže může ornitologa při kroužkování bolestivě poranit nebo důvod, proč okolí krmítka s oblibou navštěvuje krahujec obecný, přestože se zrním neživí. Většinu dětí výklad zaujal a věříme, že mnohé si něco ze zajímavostí o životě ptáků i zapamatují.

12.02.2024 Zpět