Základní škola a mateřská škola Polanka nad Odrou

Motýlci

Třídní učitelka: Mgr. Kateřina Vavrošová, Anna Vavrošová

Školní asistent: Johanka Vavrošová

Věkové složení dětí: 3 - 4,5 leté

Provoz třídy: 7:00-15:00 hod

Název třídního vzdělávacího programu: Motýlci a jejich barevný svět

Tel.: 739 889 749

 • Březen 2024 Březen 2024

  Na začátku března jsme se věnovali tématu "První jarní sněženka" a "Jaro se probouzí". Skrze tyto témata jsme měli s Motýlkama naplánovaný výlet do CHKO Poodří, jelikož jsme se chtěli podívat na první jarní květiny - sněženky. Tento výlet nám ale zkomplikovalo počasí, takže jsme se nakonec rozhodli vydat autobusem na Hýlov, kde byla přístupnější cesta, protože se děti na výlet velice těšily a nemohly jsme jim jejich radost zkazit.

  Také jsme v tomto měsíci vynesli Morénu, společně s rodiči si užili velikonoční dílničky a upekli si mazanec na oslavu Velikonoc. 

   

 • Únor 2024 Únor 2024

  Na začátku února jsme se s třídou Želviček a Žabiček vydali do Světa techniky - navštívili jsme zde Dětský svět i vzdělávací program „Doktorská školička", kde byly děti zábavnou formou seznámeny s jednotlivými částmi těla, dozvěděly se základní poznatky o vnitřních orgánech, smyslových orgánech a jejich funkcích, a také si vyzkoušely práci s modely teploměrů, tlakoměrů a stetoskopů.

  Poté jsme se věnovali tématu „Těšíme se na karneval", které završilo Dětským maškarním karnevalem  s rodiči v Dělnickém domě.

  Dále následovaly tři týdny, kdy jsme se zaměřili na novější dětské pohádky (př. Tlapková patrola, Ledové království apod.), jelikož jsou tyto pohádky dětem velice blízké, těšily se tyto tři týdny velkému úspěchu.

 • Leden 2024 Leden 2024

  Nový rok jsme s Motýlky začali švihadlovou výzvou pro 3 handicapované děti - Aničku, Šimonka a Nikolku. Pro tyto děti jsme celý měsíc leden skákali přes švihadlo, čím více přeskoků se totiž nasbírá, tím více financí darují velké firmy na zkvalitnění života těchto dětí. Jako třída jsme naskákali 1135 přeskoků.

  Dále jsme s dětmi navštívili místní knihovnu, kde jsme si poslechli pohádku z úst paní knihovnice, poté děti mohly prozkoumat různé kouty knihovny a prohlédnout si vybrané knihy. S Motýlky jsme si v tomto měsíci povídali i o Vesmíru a dinosaurech. Tyto témata děti velice zaujaly, jelikož nejsou tak všední a jsou pro ně v tomto věku zajímavé.

 • Prosinec 2023 Prosinec 2023

  Prosinec se nesl v duchu pohody a klidu. Do školky za námi přišel Mikuláš, anděl a čert, kterému jsme zazpívali a přednesli připravenou básničku a písničku, poté od něj děti dostaly sladkou odměnu. 

  S dětmi a rodiči jsme si užili vánoční odpoledne s dílničkami, které jsme zakončili rozsvícením vánočního stromečku na zahradě mateřské školy. 

 • Listopad 2023 Listopad 2023

  V listopadu k nám do školky přijela paní s programem písečné animace, kterou si děti následně mohly i vyzkoušet.

  Upekli jsme si společně perníčky na následující akci s názvem „Rozsvícení vánočního stromečku". A také jsme se zapojili  do projektu malování přáníček pro onkologické pacienty.

 • říjen 2023 říjen 2023

  V říjnu jsme si v Motýlkové třídě povídali o zelenině a ovoci, téma jsme zakončili akcí na zahradě s názvem "Podzimní hody". Děti a rodiče si zde mohli zpříjemnit odpoledne tvořením a soutěžemi. S dětmi jsme také naťukli rozhovory o svátcích zemřelých v České republice, Americe a Mexiku - vyrobili jsme si svícen, užili si Halloweenskou párty a také shlédli pohádku s názvem Coco. 

 • Září 2023 Září 2023

  Září bylo v Motýlkové třídě ve znamení adaptace, kterou ale všechny děti zvládly bezvadně. Navštívilo nás divadlo s názvem „Já muzikant", kde si děti vyzkoušely hru na různé hudební nástroje. Dále jsme si povídali o tématu „Houby" a měsíc jsme zakončili přivítání podzimu s tématem „Podzimní čas".

   

 • Červen 2023 Červen 2023

  V červnu nás navštívila spisovatelka Kateřina Tomanová s interaktivní besedou „Jak skřítek Kulíšek hledal nevěstu".

  Dále jsme společně oslavili Svátek dětí, který byl spojen i s odpolední akcí s rodiči na zahradě MŠ. Také jsme v tomto měsíci vyráběli drobné dárečky tatínkům, jelikož slavili svátek. Na konci června jsme se vydali na výlet na Ranč Hlučín. Děti si zde vyzkoušely jízdu na koni, nakrmily zvířátka v místní ZOO a pohrály si na dětském hřišti.

   

 • Květen 2023 Květen 2023

   Motýlci si v květnu povídali o rodině, a poté také o maminkách, jelikož ty slavily v tomto měsíci svátek. Motýlci jim vyrobili drobné dárečky – levandulová mýdla a šumivé bomby do koupele. Dále jsme si povídali o povoláních a na konci týdne shlédli cvičný zásah hasičů. Děti si po zásahu mohly prohlédnout hasičské vybavení, zkusit si výstroj nebo stříkat hadicí.

 • Duben 2023 Duben 2023

   V dubnu jsme společně slavili Velikonoce, které jsme završili Velikonočními dílnami s rodiči. Také jsme se v tomto měsíci zaměřili na procvičování barev. Na konci dubna jsme se převlékli za čarodějnice a čaroděje a prožili tak Čarodějnický rej na zahradě MŠ.

 • Březen 2023 Březen 2023

   V březnu měli motýlci napilno. Navštívil nás nevidomý pan Holba s vodícím psem a připravil si pro nás besedu o jeho životě s hendikepem. Dále jsme si povídali o pohádkách „Perníková chaloupka" a „O neposlušných kůzlátkách" a společně jsme začali probouzet jaro.

   

 • Duben 2023 Duben 2023

 • Únor 2023 Únor 2023

  V únoru jsme si povídali o lidském těle, oslavili jsme karneval a také jsme si zahráli na pohádky ,,O Karkulce" a ,,O Koblížkovi".

 • Leden 2023 Leden 2023

  V lednu jsme s dětmi oslavili TŘI KRÁLE, povídali jsme si o tom, jak můžeme v zimě pomáhat ptáčkům, aby neměli hlad, a také nás ve školce navštívily malé sovičky. Učili jsme se vnímat všemi smysly a vysvětlili jsme si, co všechno můžeme dělat pro své zdraví.

 • Prosinec 2022 Prosinec 2022

  V prosinci nás navštívil Mikuláš, pro kterého si děti připravily básničky a písničky, které přednesly, a tak si zasloužily i sladkou odměnu. 

  Dále jsme u nás v MŠ přivítali rodiče s dětmi, s kterými jsme strávili příjemné odpoledne v podobě vánočních dílniček.

  Pak už jsme se připravovali na Vánoce, pekli cukroví, zdobili stromeček a čekali, až k nám dorazí Ježíšek.

 • Listopad 2022 Listopad 2022

  V listopadu jsme s dětmi uspali broučky a zvířátka v lese. Naše třída se také zapojila do sbírky pro pejsky. 

 • Říjen 2022 Říjen 2022

  V říjnu jsme si s dětmi povídali o podzimu a o jablíčkách, která na podzim dozrávají, a také jsme ve třídě oslavili Halloween.

 • Září 2022 Září 2022

  Září bylo v motýlkové třídě hlavně o poznávání. Děti poznávaly své paní učitelky, svou novou třídu, i kamarády. Navštívilo nás divadlo s představením ,,Co medvědi o podzimu nevědí" a také ve třídě jsme si s dětmi povídali o pohádce ,,Tři medvědi".

 • Květen 2022 Květen 2022

  V květnu jsme se zaměřili na témata "Maminky slaví svátek" a "Povolání". Společně s maminkami jsme si udělali pěkné odpoledne, a tak oslavili jejich svátek. Při tématu povolání jsme si upekli housky. Také nás v tomto měsíci navštívilo Divadlo Letadlo s představením Průzkumníci v Africe.

 • Duben 2022 Duben 2022

  V dubnu jsme si povídali o Velikonocích a upekli si velikonočního beránka, také jsme se převlékli za čarodějnice, a tak společně oslavili Čarodějnický rej.

 • Březen 2022 Březen 2022

  V březnu jsme si s dětmi povídali o knížkách a o pohádkách, navštívili jsme místní knihovnu a přivítali jaro.

 • Únor 2022 Únor 2022

  V únoru jsme si s dětmi povídali o tom, jak zimu tráví zvířátka v lese, společně s Včeličkovou třídou jsme oslavili karneval a také jsme si udělali školkovou olympiádu.

 • Leden 2022 Leden 2022

  V lednu jsme s dětmi přivítali zimu. Děti na školní zahradě bobovaly, stavěly sněhuláky a ve sněhu tvořily cestičky.  Také jsme nachystali krmení ptáčkům, aby v zimě neměli hlad.

 • Prosinec 2021 Prosinec 2021

  V prosinci nás v MŠ navštívil Mikuláš a děti od něj za přednesené básničky a písničky dostaly sladkou odměnu. Pak už jsme se chystali na Vánoce, napekli jsme cukroví, ozdobili stromeček a čekali, až pod něj Ježíšek dětem nadělí dárky.

 • Listopad 2021 Listopad 2021

  V listopadu jsme s dětmi uspali broučky na školní zahradě, naučili jsme se toho hodně nového o zelenině a přišel nás navštívit pán se slepeckým psem.

 • Říjen 2021 Říjen 2021

  V říjnu jsme s dětmi uspali ježka, pekli jsme jablíčkový koláč a také jsme oslavili Halloween dlabáním dýně.

 • Září 2021 Září 2021

  V měsíci září jsme se s dětmi po prázdninách přivítali ve školce. Poznávali jsme nové kamarády, učili jsme se třídní pravidla a hráli jsme spoustu her.

 • Květen 2021 Květen 2021

  V tomto měsíci jsme se s dětmi po dlouhém čekání přivítali znovu ve školce. Povídali jsme si o rodině a o různých povoláních. Děti si vyzkoušely pečení housek, míchání malty a také si oblíbily novou kuchyňku, kterou jsme dostali do naší třídy. 

 • Březen Březen

  Protože kvůli vládním opatřením momentálně nemohou děti chodit do školky, rozhodly jsme se pro děti vymýšlet různé jarní aktivity na doma. Děti se mohly podle videa naučit písničku, vytvořily si Morenu, zasadily semínka do vyrobených květináčků, a také se učily nové jarní básničky.

 • Únor 2021 Únor 2021

  V únoru jsme si s dětmi užívali sněhu na školní zahradě, kde jsme stavěli sněhuláky a bobovali. Děti si upekly koláčky a také jsme si ve třídě udělali karneval. Děti přišly v krásných maskách, zúčastnily se různých soutěží a v tombole si vylosovaly malou odměnu.

 • Únor Únor

  Únor - V únoru jsme si s dětmi povídali o lidském těle a zdraví. Děti se učily pojmenovat a ukázat vnější části těla a opakovaly si zásady zdravého životního stylu. Po jarních prázdninách jsme se zaměřili na klasické dětské pohádky a připravovali jsme se na maškarní ples.

 • Leden Leden

  Leden - První týden v novém roce se děti seznámily s tradicí Tří králů. Poté jsme si povídali o zimě, jak vypadá zimní příroda a o tom, jak se v zimě oblékáme. V posledním týdnu bylo pro děti připraveno téma o dopravě, kdy si opakovaly pravidla bezpečného chování na silnicích.

 • Prosinec Prosinec

  V prosinci mateřskou školu navštívil Mikuláš a později i Ježíšek, který dětem pod stromeček nadělil spoustu dárků. Děti si pro rodiče připravily vánoční vystoupení a poté si všichni mohli vyrobit baňku nebo jablíčko se sušeným ovocem.  Také jsme se byli podívat do knihovny, do husitského kostela a v základní škole na vánoční pohádku hranou žáky. 

 • Listopad Listopad

  V měsíci listopadu jsme si s dětmi povídali plodech, které v přírodě rostou na podzim, a také o tom, jak se na zimu chystají volně žijící zvířátka a ptáčci. Poslední slunečné dny jsme využili k pobytu na školní zahradě a pouštění draka.

 • Říjen Říjen

  V říjnu jsme si s dětmi povídali o podzimu, ovoci a zelenině. Poslední slunečné dny jsme využili k hrám na školní zahradě. Děti zhlédly divadelní představení a v rámci canisterapie navštívila třídu paní s dvěma psy.

 • Září Září

  V září se děti seznámily s pro ně novým prostředím mateřské školy a s novými kamarády.

Užitečné odkazy Aktuální informace

Již podruhé v tomto školním roce nás navštívili manželé Fajkusovi se svým programem Za oponou.

Číst více
Zveme srdečně rodiče i děti z MŠ na odpolední dopravní akci.
Číst více
V pátek 12.4.2024 se děti ze třídy Žabičky, vydaly spolu s paní učitelkami do Poruby na MŠ Ukrajinská. Tam už na ně čekaly strážnice z Městské policie a dvě paní učitelky tamější školky, které s dětmi nacvičovaly správný pohyb na cestách.
Číst více
 • 596 931 563
 • H. Salichové 816, Ostrava – Polanka nad Odrou, 725 25
Užitečné odkazy:
 • 596 931 088
 • Malostranská 124, Ostrava – Polanka nad Odrou, 725 25
Užitečné odkazy: