Prosím, nesekat

Část louky před školou zůstala po domluvě s panem starostou neposečena. Díky tomuto opatření si děti, které jsou většinou zvyklé na monotónní posečené zelené plochy, mohou prohlédnou některé běžné i vzácnější rostliny, které před školou stihly vykvést. Kromě všudypřítomných sedmikrásek a smetánek zde v těchto dnech můžeme pozorovat fialové zběhovce a popence, žluté pryskyřníky a barborky, modré rozrazily, narůžovělé řeřišnice či nenápadné kokošky. Kromě rostlin zde děti mohou pozorovat i hmyz, který po posečení rozlehlých travních ploch často marně hledá rozkvetlé rostliny s nektarem.

Žáci 3. A využili příležitosti a pustili se do tvorby herbářů, do kterých si lepí vylisované rostliny, ke kterým kromě názvů uvádějí i různé zajímavosti.

Třeba se tento drobný krůček v péči o veřejnou zeleň stane podnětem k úvaze o rozšíření šetrného přístupu i k dalším veřejným prostorům. Kdyby se na větších travnatých lokalitách ponechalo 30-50% území neposečeno, ušetří se peníze a čas zaměstnanců a profitovat z toho bude nejen příroda, ale díky pozitivnímu vlivu na mikroklima i lidé.

24.04.2024 Zpět