Ptačí hodinka aneb Co nám lítá na krmítko?

V pátek 5. 1. sčítaly některé děti z přírodovědného kroužku ptáky na krmítku v rámci mezinárodní kampaně Ptačí hodinka. Nejhojnějším druhem na školním krmítku se jednoznačně stal vrabec polní, u kterého děti dospěli k nejvyššímu počtu 46 jedinců napočítaných v jedinou chvíli. Na krmítku se objevily také další běžné druhy jako sýkora koňadra, sýkora modřinka, kos černý, vrabec domácí, pěnkava obecná či hrdlička zahradní. Mezi nejzajímavější druhy, které se na krmítku nebo v jeho blízkém okolí objevily, bychom mohli zařadit zvonka zeleného, strakapouda velkého a vůbec nejzajímavějším byl bezpochyby dlask tlustozobý. Získané výsledky děti společně s panem učitelem zadali a odeslali pomocí elektronického formuláře.

Ptačí hodinku organizuje u nás Česká společnost ornitologická a jen v letošním roce se do něj zapojilo více než 35 000 sčitatelů, kteří zaznamenali přes 800 000 ptáků. Kampaň je tak největším projektem občanské vědy v historii České republiky.

Foto dlaska: Konczey Zsolt (volná licence)

16.01.2024 Zpět