Ukázka kroužkování ptáků

Krakonošova věrná posluhovačka – sojka – se v pohádce může jevit jako docela malý pták. Mnozí žáci prvního stupně se však přesvědčili na vlastní oči, že ve skutečnosti jde o docela velký ptačí druh. A to ne pomocí nějakého preparátu, na kterém v přírodovědném kabinetu sedá prach, ale prostřednictvím živé sojky obecné, kterou do nárazové sítě odchytil kroužkovatel Jaroslav Kubenka. Ten žáky seznámil s šesti druhy, které se chytily v blízkosti školního krmítka. Kromě sojky se tak děti seznámily s nejběžnějšími druhy sýkor, zvonkem zeleným a vrabcem polním. Před sklizením sítě se ještě chytil stehlík obecný. Celkem se chytilo 28 ptáků.
Děti se také dozvěděly, proč se ptáci kroužkují a jak získané informace můžeme využít k jejich ochraně.

09.01.2023 Zpět